#1. Lekkie planety
W szkole zapewne obiło ci się o uszy, że istnieją planety gazowe, ale czy wiedziałeś, że np. taki Saturn mógłby dryfować w wodzie? Gęstość planety wynosi 0,687g/cm3, natomiast wody 0,998g/cm3. Saturn byłby więc świetną kaczuchą w największej wannie wszechświata.
#2. Ciecz w kosmosie
Tu, na Ziemi, ciecze mają tendencję do płynięcia w dół. W stanie nieważkości jednak każda ciecz samoczynnie uformuje się w kulę. Jest to napięcie powierzchniowe, czyli to samo zjawisko, które ustala „poziom morza” na powierzchni planety. Być może wysłani na orbitę studenci wymyśliliby nowe ciekawe gry alkoholowe z wykorzystaniem tego fenomenu. Powiedzenie „stan nieważkości” nabiera zupełnie nowego znaczenia.
#3. Żegnaj, Księżycu
Siły pływowe sprawiają, że każdego roku Księżyc oddala się od Ziemi o 3,8 cm i zmierza w kierunku Wenus. W wyniku tego nasza planeta zwalnia swoje obroty o 0,002 sekundy w ciągu stulecia.
#4. Stare światło
Wierzcie lub nie, ale światło słoneczne, które teraz widzimy, ma tak naprawdę 30 000 lat. Tyle czasu potrzebowała energia wytworzona we wnętrzu Słońca na przedostanie się do jego zewnętrznych warstw. Stamtąd w formie światła dociera do Ziemi w przeciągu 8 minut.
#5. Dodatkowy księżyc?
W 1986 roku Duncan Waldron odkrył asteroidę krążącą wokół Słońca po eliptycznej orbicie i naśladującą ziemską rotację. Jako że sprawiała wrażenie podążającej za Ziemią, nazywano ją czasem Drugim Księżycem. Od tamtej pory odkryto jeszcze co najmniej trzy podobne obiekty.